Odpowiedź na zapytania do specyfikacji istotnych warunków zamówienia
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.), w związku ze złożonymi zapytaniami do treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia udzielam następujących wyjaśnień:
PYTANIE NR 1:
Wnosimy o dodanie do usług mogących trwać z przyczyn zdrowotnych i bezpieczeństwa użytkowników krócej niż 45 min. oprócz sauny także wymaganej przez Zamawiającego usługi vacu (body space).
ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 1:
Zamawiający dodaje usługę vacu (body space), jako usługę, która może trwać krócej niż 45 minut. (modyfikacją zostanie dopisana zmiana)
PYTANIE NR 2:
Prosimy o doprecyzowanie pojęcia „cena” w punkcie 18 SIWZ (kryteria oceny ofert) – czy w tym kryterium brana będzie pod uwagę wyłącznie jednostkowa karnetu dla pracownika, i czy cena netto czy brutto?
ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 2:
Zamawiający do oceny ofert będzie brał pod uwagę tylko cenę jednostkową brutto dla pracownika za miesiąc świadczeń usług. Usługi dla osób towarzyszących lub dla dziecka pracownika nie będą brane do oceny, ponieważ zamawiający nie zobowiązuje się do korzystania z nich. (modyfikacją zostanie doprecyzowany zapis)
PYTANIE NR 3:
Prosimy o podanie w jakim stopniu (procentowo lub kwotowo) Zamawiający będzie dofinansowywał karnety, i czy dofinansowanie będzie dotyczyło wszystkich grup użytkowników – pracownicy, osoby towarzyszce, dzieci – i w jakim stopniu dla każdej z grup.
ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 3:
Dofinansowanie będzie dotyczyło tylko pracowników i będzie ono w wysokości 35-50 % ceny, w zależności od dochodu.
PYTANIE NR 4:
Wykonawca zwraca się z uprzejmą prośbą o usunięcie następujących zapisów SIWZ (str.1, Opis przedmiotu zamówienia, pkt. 3, ppkt. 6):
- „body space”
Z najlepszej wiedzy Wykonawcy wynika, że przy obecnych zapisach SIWZ wymagania Zamawiającego spełnia tylko jeden dostawca usług sportowo-rekreacyjnych działający na terenie Polski – firma OK System Polska SA, z której usług nota bene Zamawiający dotychczas korzystał.
Co więcej, usługa „body space” należy do tzw. usług niszowych, które nie cieszą się aż taką popularnością jak na przykład fitness, siłownia, basen itp.
W związku z powyższym podejście Zamawiającego, polegające na obligatoryjnym posiadaniu w/w usługi przez potencjalnego Wykonawcę, mogą budzić wątpliwości co do zasadności takich wymagań i mogą być rozpatrywane w kategorii naruszenia art. 7 ust. 1 ustawy i art. 29 ust. 1 i 2 ustawy Prawa Zamówień Publicznych poprzez preferowanie karnetów jednego operatora sportowo-rekreacyjnego oraz opisanie przedmiotu zamówienia w sposób utrudniający uczciwą konkurencję bez uzasadnienia rzeczywistymi potrzebami i zobiektyzowanym interesem Zamawiającego.
Powyższe znajduje swoje uzasadnienie w wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 18 listopada 2008r. (sygn. akt KIO/UZP 1240/08): „ (..)ograniczenie zasady uczciwej konkurencji może nastąpić w wyniku opisania przedmiotu zamówienia w sposób na tyle rygorystyczny, że ogranicza to krąg wykonawców zdolnych do wykonania zamówienia, a jednocześnie nie jest to uzasadnione potrzebami Zamawiającego”.
Powyższa opinia, w nieco innej formule, funkcjonuje również obecnie o czym świadczy wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 20 listopada 2008 r. (sygn. akt: KIO/UZP 1273 /08): „Zasadę uczciwej konkurencji narusza także zbyt rygorystyczne określenie wymagań odnoszących się do przedmiotu zamówienia, jeżeli nie jest to uzasadnione potrzebami zamawiającego, a jednocześnie ogranicza krąg wykonawców zdolnych do wykonania zamówienia”.
W związku z powyższym, firma Wykonawca zwraca się z uprzejmą prośbą o wykreślenie usługi „body space” z wykazu usług obligatoryjnych dla Wykonawców i potraktowanie jej jako usługi dodatkowej.
Ewentualne, negatywne podejście Zamawiającego do naszej prośby może spowodować, że firma Wykonawca (będąca liderem w świadczeniu tego typu usług na rynku polskim) nie będzie spełniać wymogów SIWZ i nie będzie mogła złożyć ważnej oferty przetargowej.
ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 4:
Zamawiający informuje, że zapis „body space” nie jest obligatoryjny, tylko wymieniony, jako jeden
z wielu, który spełnia wymagania zamawiającego jako usługi sportowo-rekreacyjne, co za tym idzie wykonawca, który nie będzie miał w swojej ofercie usługi body space nie zostanie wykluczony z tego powodu. Dlatego zamawiający nie przychyla się do prośby i nie wykreśla tego zapisu, jak również nie ogranicza uczciwej konkurencji, o której była mowa powyżej, ponieważ będzie brał również do oceny oferty wykonawców, którzy w swojej ofercie nie będą posiadać tego typu usługi.
PYTANIE NR 5:
Czy sama weryfikacja Użytkowników w obiektach sportowo-rekreacyjnych powinna być zwolniona z dodatkowych opłat i innych mikropłatności?
Według Wykonawcy, wszystkie koszty związane z weryfikacją użytkownika w obiekcie powinny stać po stronie Wykonawcy. Opowiadają się za tym zarówno standardy rynkowe jak i również podejście większości wykonawców na rynku operatorów sportowo-rekreacyjnych.
ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 5:
Tak. Zamawiający uważa, że weryfikacja korzystających z usług musi być zwolniona z dodatkowych opłat.
PYTANIE NR 6:
Czy Zamawiający wymaga aby Wykonawca dostarczył Zamawiającemu narzędzia służące do bezpośredniej weryfikacji użytkowników w obiektach?
Powyższe pytanie wynika z faktu, że nasza firma (przy ewentualnej współpracy z Zamawiającym) bezpłatnie dostarczy Zamawiającemu karty służące do weryfikacji użytkownika w obiekcie i dające możliwość skorzystania z usługi w danym obiekcie.
Uważamy, że jeżeli Zamawiający wymaga dostarczenia kart, to powinien również żądać bezpłatnego dostarczenia telefonów komórkowych (wraz z ważną kartą SIM) od firm, które stosują system telefoniczno-biometryczny przy weryfikacji Użytkowników w obiektach. Przemawia nad tym nadrzędna zasada w Zamówieniach Publicznych mówiąca o równym traktowaniu wykonawców.
Jeżeli dany Wykonawca odmówi jednak dostarczenia telefonów komórkowych, to (przy badaniu kryterium ilości obiektów sportowo-rekreacyjnych w Gliwicach), Zamawiający powinien wziąć pod uwagę w ofercie takiej firmy tylko obiekty gdzie są zainstalowane czytniki biometryczne.
Brak stanowiska Zamawiającego w tej kwestii może powodować, że niektórzy Pracownicy mogą zostać wykluczeni z możliwości korzystania usług sportowo-rekreacyjncych (dotyczy to przede wszystkim dzieci oraz osób starszych), co według Wykonawcy działa na niekorzyść Zamawiającego i jego Pracowników
ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 6:
Zamawiający nie wymaga dostarczenia narzędzia służącego do bezpośredniej weryfikacji użytkownika w obiektach, jedynie wymaga, żeby weryfikacja odbywała się bez dodatkowych kosztów oraz korzystanie z usług nie wymagało zakupu innych narzędzi niż telefon komórkowy.
Ośrodek Pomocy Społecznej posiada doświadczenie z korzystania jako weryfikacji użytkowników zarówno z karnetów, czytników biometrycznych, jak i poprzez telefon komórkowy. Żaden z wymienionych powyżej sposobów weryfikacji nie stanowił ograniczenia dla osób korzystających z usług sportowo-rekreacyjnych.
Po rozeznaniu wśród potencjalnych użytkowników korzystanie z telefonu komórkowego jako narzędzia do weryfikacji nie będzie stanowić problemu.
PYTANIE NR 7:
Czy dostęp do obiektów sportowo-rekreacyjnych ma mieć charakter nielimitowany, tzn. dający możliwość skorzystania z różnych usług w różnych obiektach tego samego dnia?
ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 7:
Tak.
PYTANIE NR 8:
Czy dostęp do obiektów ma mieć charakter nieograniczony czasowo, tzn. dający możliwość skorzystania z usługi nie krócej niż 45 minut, a w przypadku saun (ze względów bezpieczeństwa) nie krócej 30 minut?
ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 8:
Tak. W przypadku saun oraz body space (vacu) krócej niż 45 minut.
PYTANIE NR 9:
Czy dostęp do usług sportowo-rekreacyjnych ma być zwolniony z dodatkowych opłat chyba że takowe pobierane są przez same obiekty sportowo-rekreacyjne a ich jednostkowa wartość nie przekracza 25 zł brutto?
ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 9:
Tak, dodatkowo zamawiający nie ogranicza wysokości opłat pobieranych przez same obiekty sportowo-rekreacyjne.
PYTANIE NR 10:
Czy dopuszczają Państwo możliwość podawania w ofertach Wykonawców obiektów świadczących usługi takie jak np.: zabiegi fryzjerskie itp.?
Według Wykonawcy Ustawa z 4.3.1994 r. o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych (Dz.U. z 1996 nr 70, poz. 335 ze zm.) ściśle definiuje jaki zakres działalności socjalnej on obejmuje. Są to:
- usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku (wczasy, kolonie, obozy, wczasy pod gruszą), w kraju i za granicą,
- działalność kulturalno-oświatowa (bilety do kina, teatru, opery itp.)
- działalność sportowo rekreacyjna (tj. basen, siłownia, zawody i imprezy sportowe itp.)
- opiekę nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego,
- udzielenie pomocy materialno-rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe
W związku z powyższym, według Wykonawcy, takich usług jak zabiegi fryzjerskie itp. nie można finansować ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 10:
Zamawiający nie będzie brał pod uwagę obiektów świadczących usługi takie jak zabiegi fryzjerskie itp., ponieważ nie mogą one być finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, tak jak przykładowo wyszczególnione usługi takie jak: masaż, kosmetyka oraz solarium w SIWZ w pkt 21 załącznika nr 1 do umowy.
PYTANIE NR 11:
Czy przez obiekt sportowo-rekreacyjny rozumieją Państwo osobne miejsce/lokal (a nie usługa świadczona w tym samym miejscu), gdzie świadczone są przedmiotowe usługi sportowo-rekreacyjne objęte przedmiotem zamówienia?
ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 11:
Tak.
PYTANIE NR 12:
Czy jeżeli dwa niezależne podmioty świadczące usługi (odpowiadające swym przedmiotem treści zamówienia publicznego) zostały zlokalizowane w odrębnych lokalach tego samego budynku, to czy wówczas na gruncie prowadzonego postępowania zostaną one zakwalifikowane jako dwa odrębne obiekty sportowe?
ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 12:
Tak.
PYTANIE NR 13:
Czy zakres usług dla osoby towarzyszącej ma być taki sam jak dla pracownika?
ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 13:
Tak. Zapis ten zawarty jest w SIWZ w szczególności w opisie przedmiotu zamówienia pkt 15.
PYTANIE NR 14:
Czy zakres usług dla dzieci ma obejmować tylko obiekty basenowe czy też usługi dodatkowe takie jak sztuki walki, nauka tańca, grota solna, ścianka wspinaczkowa?
Jeśli zamawiający zażąda szerszego pakietu usług, prosimy o zawężenie go do powyższej propozycji. Z najlepszej wiedzy Wykonawcy wynika, że taki rozszerzony zakres usług dla dzieci posiada większość firm działających w tym segmencie rynku i (co za tym idzie|) żadna firma nie będzie faworyzowana w przetargu.
ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 14:
Tak, zamawiający żąda, żeby zakres usług dla dzieci obejmował minimum: obiekty basenowe, sztuki walki, naukę tańca, groty solne, ścianki wspinaczkowe. (modyfikacją zostanie dopisany zakres)
Kopia aa.